יום שני, 21 ביוני 2010

שיעורי מבוא ליחידה 'מהי פילוסופיה'/ אסף סאטי אל-בר

מטרות:
1.        היכרות עם הכיתה; יצירת נורמות ללמידה המשותפת.
2.        "ללבות את האש" – להזכיר לתלמידים/ות למה הם בחרו ללמוד פילוסופיה ומדוע זה מעניין אותן. זאת על ידי עירור השאלה – מדוע אני רוצה לעסוק בפילוסופיה?

מהלך:
חלק I – סבב היכרות 'למה פילוסופיה'? – שיעור ראשון.
חלק II – מבוא ליחידה מהי פילוסופיה:
א.      הפילוסופים שנלמד וגישתם לשאלה מהי פילוסופיה
ב.      בירור השאלה מהי פילוסופיה.
שיעור שני.
חלק III – מהי פילוסופיה – הדגמה דרך מרקס (בשיעור הבא).

חלק I - סבב היכרות + למה באתי לכאן.
משך: שיעור.
מושיבים את הכיתה במעגל – סבב היכרות: שם + למה אני כאן?
                                                                        למה בחרתי ללמוד פילוסופיה?
לעודד להיזכר במוטיבציה הראשונית – מעבר לשחיקה.
ð      תו"כ איסוף שלי (במחברת): שם + למה? è מהי פילוסופיה עבורי?
ð      לפי הכיתה להחליט האם להציג את עצמי בהתחלה או בסוף. נורמות בסוף.


נורמות התנהגות –
ציפיות מהם
צפיות מעצמי
לאפשר ללמוד. הכיתה צריכה לעבור שיעור.
כיתה חיה.
לאפשר מה שלא מונע לימוד.
הכנת שיעורי בית.
הכנת השיעור מראש
יחס רציני למקצוע.
יחס רציני מצדי
יחס מכבד איש לרעהו – כולל אלי.
יחס מכבד שלי.
אם אתם/ון חווים ממני יחס לא מכבד אשמח לדעת.
אם אני חווה – אעדכן.
קשב שלהם.
ניסיון שלי לבנות שיעורים מעניינים ככל האפשר

שיקוף – יחד עם הלוח, מוטיבציות ותפישות של חברים/ות שונים:

חלק II – מבוא ליחידה מהי פילוסופיה:
משך: שיעור.
א.      הפילוסופים שנלמד וגישתם לשאלה מהי פילוסופיה
משך: 30 דקות.
מהלך – חלוקת דף העזר לכיתה;
קריאה ופירוש בטקסט של ראסל.
? מהי מטרת הפילוסופיה על פי ראסל?
? איזו הנחת יסוד על טבע האדם מקופלת בדבריו של ראסל?
ð      הסבר מהיר על טענותיהם של יתר הפילוסופים (כמה שנספיק).

נושא:
מהי?
ראסל
"הפילוסופיה, ככל שאר הלימודים, שואפת קודם כל אל הדעת... דעת שהיא פרי בדיקה ביקורתית של יסודות דעותינו"
"השאלות שאפשר לתת עליהן תשובות נגדרות מקומן במדעים; ואילו השאלות שאי אפשר עדיין לתת עליהן תשובה נגדרת, נשארות... ושארית זו היא שנקראת פילוסופיה".
"יש ללמוד את הפילוסופיה לא כדי להשיג תשובות מסוימות לשאלותיה... אלא יש ללמוד אותה לשם השאלות עצמן...שכן אלה מרחיבות את תפיסותינו בנוגע למה שאפשר... משום שעל ידי שגיאותו של העולם שבו היא מתבוננת נעשית אף הרוח שגיאה ומוכשרת להתאחד עם העולם כולו; ובזה הטוב העליון."
ויטגנשטיין
"מטרת הפילוסופיה היא ההבהרה הלוגית של מחשבות. הפילוסופיה אינה תורה אל אפילות. עיקרה של עבודה פילוסופית הוא בהבהרות".
המשתה - אפלטון
ההתבוננות ב"יפה עצמו" – "זך וטהור ובלתי מעורב... היפה האלוהי..."
וכשיראה את היפה במה שניתן לראותו, יזכה להוליד – לא צלמיה של סגולה טובה... אלא זו האמיתית... ומי שהוליד סגולה טובה אמיתית וגידל אותה, הרי זכה להיות אהוב על האלים..."
ידיעת החוכמה è שמובילה באופן ספונטני לטוב.
הסטואה
אפיקטטוס: אתיקה – כיצד יש לחיות? כיצד יש לנהוג?
שפינוזה
'תורת המידות' – אורח החיים הנכון שיוביל לאושר (שמחה מתמדת).
כדי להשיג זאת צריך להבין את סדר העולם הכללי ואת מקומנו בתוכו (אלוהים; אופן של אלוהים) ולפתח 'אהבת אלוהים השכלית''

ב.      בירור השאלה מהי פילוסופיה.
משך: 15 דקות.

ð      השאלה 'מהי פילוסופיה' נחלקת לשני חלקים:
הסבר דרך ראסל.
א.      מהי מטרת הפילוסופיה
ב.      הנחות יסוד מרכזיות שמבנות את האופי של הדרך למטרה – אופייה של הפילוסופיה (למשל: קדימות תודעה – הוויה; נעמיק בכך בשיעור הבא).
ð      חשיבות לא רק לשאלה, אלא ל'איך' מנסחים אותה. גם אם מוצאים דמיון בין המטרות הסופיות של ראסל ושל שפינוזה, הרי שאופן הגדרת השאלה מבנה פילוסופיה שונה לחלוטין.


ש.ב.
1. להשיג את החוברת.
כל אחת כותבת מהי פילוסופיה עבורי: מה המטרה? מהן הנחות היסוד המרכזיות שלי?







שיעור המשך – 2.2.10

חלק III – מהי פילוסופיה – הדגמה דרך מרקס
רציונאל: הבחירה במרקס נובעת מהעובדה שהם למדו אותו זה עתה באופן מקיף במסגרת תורת המדינה.
בתחילת השיעור התלמידים יגדירו מה לדעתם מטרות הפילוסופיה של מרקס. הנחת העבודה היא שהם יתייחסו לנושא של שינוי חברתי-כלכלי ולא יתייחסו למטרות היסוד של מרקס – חירות האדם.
מטרת השיעור היא לתת לתלמידים תמונה שלמה של הפילוסופיה המרקסיסטית:
המטרה: חירות/ שחרור האדם
הדרך: שינוי חברתי (דטרמיניסטי...)
הנחת היסוד שמחברת בין מטרה לדרך: הוויה קובעת תודעה.
ð      חשוב יהיה להבהיר שהנחת היסוד המרקסיסטית בדבר קדימות ההוויה היא שגרמה למרקס להעדיף לעסוק ב"שינוי" על מנת להעניק לבני האדם הווייה אחרת. זאת בשונה מפילוסופים רבים שנלמד דוגמת שפינוזה או אפיקטטוס שנותנים קדימות לתודעה.

מהלך השיעור:
ð      לפי מה שלמדתם/ן, מהן מטרות הפילוסופיה על פי מרקס?
תזכורת מהמניפסט: "הפילוסופים רק מפרשים את העולם, בדרכים שונות, אך למעשה צריך לשנותו".
5 דקות.

בואו נעמיק בזה:
א.       קריאה בדף העזר את מרקס – כתבי שחרות. מטרת הפילוסופיה – שחרור.
30 דקות.

הפסקה

שיעור שני:
ב.       הווייה קובעת תודעה (ולכן יש לשנות את ההווייה).
"לא תודעת בני האדם היא הקובעת את הוויתם, אלא להיפך, הוויתם החברתית היא הקובעת את תודעתם." ~ הקדמה ל"ביקורת הכלכלה המדינית", 1859
הסבר ושאלות
10 דקות.

? לאור הקריאה הזו, איך אתם מפרשים מחדש את המניפסט? את מטרות הפילוסופיה על פי המניפסט?
ð      להכיר חלקים במניפסט שמייצגים בדיוק את זה (בדף העזר).
ð      מניפסט – פעולה חברתית שמטרתה יצירת פרקטיקה של שחרור לכל.
20 דקות.

סיכום:
ראינו את מרקס – פילוסוף שמטרתו היא חירות וראינו את הדרך שלו – שינוי החברה.
ראינו שזה קשור להנחה שלו שההוויה קובעת את התודעה.
לכן כדי להביא לחירות יש לשנות את ההווייה è לשנות את החברה.


הדגמה על פי מרקס – (חלקים רלבנטיים של הגותו בלבד):
ענף הפילוסופיה
על פי מרקס
I.                   מהות האדם
יצירה: "פעילות החיים, חיי היצירה" שהם "מהותו".
II.                תורת ההכרה האופן שבו ההכרה יודעת את העולם:
הוויה קודמת לתודעה
III.             מהו הטוב?
חירות: "ההתפתחות החופשית של הפרט".
IV.             אתיקה
פחות רלבנטי – קדימות לפוליטיקה. è אתיקה פוליטית.
לאור I; II ו – III:
V.                מהי החברה הטובה? מהו צדק?
ההתפתחות החופשית של כל יחיד היא התנאי להתפתחותו החופשית של הכלל.
תורת מדינה שתאפשר צדק
התורה ה'קומוניסטית'.

15 דקות

פרומו: בשיעור הבא נלמד את שפינוזה.
שפינוזה רואה את זה אחרת. הוא גם שואף לשחרור האדם. הוא חושב שהדרך לשחרור שונה ולכן כל הפילוסופיה שלו שונה.
המטרה דומה, הבדל בהנחות יסוד מרכזית ולכן:
  • הפרקטיקה משתנה
  • מושאי המחקר משתנים (האדם, הקפיטל, החברה).

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה